Z miłości do kimchi: spacer pierwszy po Daegu

Dla kimchi zniosę wiele, nawet koreańskie mrozy. Ostatnio wybraliśmy się z mężem po raz pierwszy do Korei. Taki krótki weekendowy wypad. Wysiedliśmy z samolotu w Daegu wcześnie rano, opuściliśmy terminal i zostaliśmy znokautowani przez mróz, który nadciągnął tu znad Syberii. Obezwładniona pierwszym uderzeniem zimna powiedziałam wtedy: „OK, to zobaczyliśmy już Koreę. Wracamy do Tajwanu?” Jednak ostatecznie miłość do koreańskiej kiszonej kapuchy przeważyła, zacisnęłam zęby i ruszyliśmy upolować w tym surowym klimacie jakieś jadło oraz gniazdko do podładowania telefonu.

Daegu nie jest zbytnio turystycznym miastem, ale dzięki temu pierwsze spotkanie z nowym krajem wypadło chyba dość autentycznie. Zaczęliśmy od parku Gukchae Bosang. Poczułam się tu tak jak muszą czuć się turyści z krajów tropikalnych, którzy trafią do kraju o bardziej umiarkowanym klimacie. Biegałam podekscytowana wśród drzew robiąc zdjęcia bez opamiętania, jakbym nigdy nie widziała jesiennie ubarwionych liści w lubelskim skansenie albo setkach innych miejsc w całej Polsce.

20171209_095923-EFFECTS

Dalsze zwiedzanie Daegu odbywało się wg jedynego schematu jaki mógł się sprawdzić w tych warunkach: godzinny spacer, przerwa na grzanie w knajpie, spacer, grzanie i tak dalej aż do nocy. Oto co udało się zobaczyć.

Akademia konfucjańska
Akademia konfucjańska z XVI w., odbudowana z ruin na początku XVII stulecia po zniszczeniach spowodowanych japońską inwazją.

20171209_135133_HDR

20171209_105657
Park Gyeongsang-gamyeong

Bolesławiecka ceramika jest ponoć bardzo ceniona w Korei, o czym zapewniła nas właścicielka sklepu, na który przypadkiem trafiliśmy. W czasie rozmowy moderowanej przez google translator, przy kawie na którą zostaliśmy uprzejmie zaproszeni, dowiedzieliśmy się, że w całej Korei takich sklepów jest około dziesięciu (!).

Bolesławiec. Daegu

Untitled collage
Koreański supermarket. Lewy górny róg: ostra papryka gochugaru, bez której żaden przyzwoity Koreańczyk się nie obędzie (i ja!). Lewy dolny róg: tofuiczny zawrót głowy. Po prawej: Czwarty Dzień eksploruje stoisko warzywnicze.

Gdyby na tym skończył się pierwszy dzień w Daegu, uznałabym że było przyjemnie, ale bez rewelacji. Jednak wieczór pozostawił tak silne wrażenie, że czekam na kolejny koreański weekend z niecierpliwością. Zarezerwowaliśmy pokój w pensjonacie Original Guamseowon Hanok mieszczącym się w liczącym około dwustu lat tradycyjnym koreańskim domu, naturalnie ze spaniem na podłodze. Kiedy dowiedzieliśmy się jakie temperatury panują w Korei o tej porze roku, pożałowałam pochopnej decyzji i zaczęłam się zastanawiać jak ja w ogóle przetrwam noc w drewnianym baraku. Okazało się jednak, że za sprawą podłogowego ogrzewania nasz malutki domeczek zamienił się w przyjemną, cieplutką (wg mojego męża nawet zbyt) norkę, w której mogłabym przezimować zagrzebana w pościeli niczym jeż w liściach, popijając herbatę, czytając i nie wyściubiając nosa do samej wiosny.

20171210_080529
Nie było łatwo odnaleźć drogę do tego miejsca po ciemku w plątaninie uliczek i być może odbyłoby się to kosztem kolacji, gdyby nie życzliwość napotkanych po drodze Koreańczyków, którzy podprowadzili nas pod same drzwi.
20171210_075935_HDR
Nasz malutki pokoik mieścił się w prawym skrzydle budynku, które oddzielone było od lewego skrzydła bramą prowadzącą do całego kompleksu.
20171209_172437_HDR
Po zameldowaniu się zostaliśmy ugoszczeni pyszną herbatą i słodkościami.
20171210_080138
W centralnym budynku mieściła się niegdyś szkoła.
20171210_080103
Poranek spędzony w tak urokliwym miejscu zostaje w pamięci na długo.
20171210_080508
Uliczka prowadząca do pensjonatu. Jak widać poranek przyniósł kolejne odkrycia.

Wieczorem odwiedziliśmy jeszcze targ nocny Seomun położony w pobliżu naszego domku. Nie wiem czy wszystkie targi nocne w Korei tak wyglądają, ale jeśli tak, to można powiedzieć, że są mniej chaotyczne i zatłoczone od tajwańskich, a przez to też mniej żywiołowe, co jednak nie oznacza, że podobają mi się mniej. Poza tym wiedząc, że koreańska kuchnia jest dość mięsna, nie nastawiałam się specjalnie, że znajdę dużo wegetariańskich przekąsek i tym milej byłam zaskoczona, kiedy okazało się, że i roślinożerca głodny stąd nie wyjdzie. To niestety jedyne zdjęcie z targu i zupełnie nie daje wyobrażenia o wszystkich pysznościach, którymi się tam raczyliśmy. Baterie w telefonach nie wytrzymały po całym dniu korzystania z map i aparatu, a nie mając adaptera pasującego do tajwańskich ładowarek nie mogliśmy podpiąć się do gniazdek podczas podgrzewania w knajpach.

20171209_184036_HDR

Zostawię Was już tutaj na targu, ale nie odchodźcie za daleko, bo następnym razem odbiorę Was z tego samego miejsca – zaczniemy od śniadania po koreańsku, czyli jednej z najlepszych zup jakie jadłam w życiu. 🙂

6 myśli w temacie “Z miłości do kimchi: spacer pierwszy po Daegu

Add yours

  1. Kuchnia koreanska jest jedna z najlepszych w Azji moim zdaniem. Mialam to szczescie, ze bedac tam prawie kazdy posilek jadlam ze znajomymi Koreanczykami. Dzieki temu moglam sprobowac najlepsze dania, ktore obcokrajowcy czesto pomijaja (bo o nich nie wiedza!)

    Polubienie

    1. Ja z chęcią popróbowałabym więcej, a zwłaszcza że bardzo mi odpowiada dodatek ostrej papryki gochugaru. Mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja. 😉

      Polubienie

  2. Fajnie jest poznawać kraje -narody poprzez ich kuchnię ale będąc roślinożercą nie zaznasz wszystkich smaków,Zdjęcia są wspaniałą dokumentacją odbytych wojaży,

    Polubienie

    1. Staram się na ile mogę poznać nowe smaki, a na szczęście w wielu krajach istnieją podobne w smaku zamienniki mięsnych dań. Cieszę się, że zdjęcia się podobają. 🙂

      Polubienie

  3. Marzy nam się podróż do Azji! Najbardziej wałśnie chyba obawiam się ich kuchni, że nie będe miała co jeść ;p bo nie lubię owoców morza, ryb i sushi 😉

    Polubienie

    1. Nie ma się czego bać. To prawda, że w niektórych krajach trzeba pokombinować, ale jakaś opcja zawsze się znajdzie. Ja jestem weganką i jeszcze nie zdarzyło mi się w podróży głodować, a w niektórych krajach (np. Tajwan) jest znacznie łatwiej o bezmięsne jedzenie niż w Polsce. 😉🍜

      Polubienie

Dodaj komentarz

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑