Muzeum Historii Hongkongu

Jest jeszcze jedno miejsce w Kowloonie, które wydaje mi się tak wyjątkowe, że zasługuje na osobny post. To hongkongskie muzeum historii – jedno z najlepszych muzeów, jakie w ogóle miałam okazję zwiedzić. Muzeum powstało w 1975 r., a więc jeszcze w czasach brytyjskich. I to tyle na temat jego historii. Nie chcę Was zanudzać, bo przede wszystkim zależy mi na pokazaniu Wam tej części ekspozycji, która na mnie wywarła największe wrażenie. Ekspozycje ukazują historię terenów na których znajduje się dzisiejszy Hongkong od czasów prehistorycznych, historię miasta od jego założenia po dzień dzisiejszy, etnografię oraz krajoznawstwo.

Muzeum Historii Hongkongu
W tej sali można przyjrzeć się bliżej kantońskiej kulturze tradycyjnej. Znajdziemy tu między innymi świątynię, kramy targowe, operę, przedmioty związane z festiwalami i świętami czy tradycyjne stroje.
opera kantońska
Kantońska opera z bliska.

Niezwykle ciekawa historia wiąże się z widoczną na zdjęciu konstrukcją trzech wysokich bambusowych wież przystrojonych bułeczkami. Są one centralnym elementem festiwalu Cheung Chau Bun zbiegającego się w czasie z lokalną celebracją urodzin Buddy, który co roku przyciąga rzesze miejscowych i turystów do Hongkongu. Tradycyjnie w czasie trwania festiwalu odbywały się wyścigi polegające na wspinaniu się na wieże, by zerwać z nich bułeczkę. Im wyżej przymocowaną bułeczkę udało się pochwycić, tym więcej szczęścia przypadało rodzinie śmiałka. W 1978 r. zdarzył się nieszczęśliwy wypadek – jedna z wież przewróciła się raniąc ponad sto osób.

wieżeNa uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona obrzędom weselnym.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
W dawnych czasach taki orszak transportował pannę młoda w lektyce na ceremonię zaślubin.
domek hakka
Tradycyjne domostwo mniejszości etnicznej Hakka.
Muzeum historii w Hongkongu
Moja ulubiona część muzeum – rekonstrukcja ulicy z czasów, kiedy Hongkong należał do wielkiej Brytanii.
Muzeum historii w Hongkongiu
Powiedzcie sami, czy taki sklep kolonialny nie ma w sobie jakiegoś magicznego uroku?
bistro
Wnętrze tego lokalu wygląda jak wyjęte z filmów Wong Kar-waia. Wyobrażam sobie bohaterów „In the mood for love” prowadzących tu intymne rozmowy przy herbacie i w oparach tytoniu.
Muzeum historii w Hongkongu
Niezwykle urokliwy sklepik ze słodyczami. Oczami wyobraźni widzę małe dziecięce łapki przyklejone do witryny takich sklepów w dawnym Hongkongu.

Jeśli kiedyś będziecie w Hongkongu nawet nie ważcie się pominąć tego muzeum. Ja pewnie jeszcze długo będę wspominała zeszłoroczną wizytę i emocje, których ona dostarczyła.

Godziny otwarcia: poniedziałek, środa-piątek 10.00-18.00; sobota, niedziela i dni świąteczne 10.00-19.00; nieczynne we wtorki.

Cena biletu: 20hkd (ok. 8,60pln).

2 myśli na temat “Muzeum Historii Hongkongu

Dodaj własny

    1. Życzę Ci tego z całego serca. Mnie również Hongkong urzekł i co jakiś czas rozglądam się za możliwością powrotu, choć na razie nie było jeszcze okazji. 😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: