10 najpiękniejszych latarni w Galisji

10. Faro de Cabo Silleiro
Obecna latania powstała w 1934 r. przejmując funkcje innej, która wskazywała drogę żeglarzom od poł. XIX w. Ze starej konstrukcji znajdującej się w odległości 800 metrów zachowały się jedynie granitowe ściany. Mimo iż latarnia nie jest udostępniona dla zwiedzających, jak zawsze w Galisji można liczyć na piękne widoki.

faro_silleiro
(Miguel Lima Medín / CC BY-SA 4.0)

9. Faro de Punta Robaleira
Niewysoka i przysadzista latarnia na przylądku Cabo Home, do której można z łatwością dostać się pieszo. Z daleka rozpoznacie ją po czerwonym kolorze. Nie mniej ciekawie prezentuje się druga latarnia na tym samym przylądku, która jest smukła i pomalowana na biało. Obydwie strzegą ujścia ría de Vigo. Ría to typ wybrzeża o silnie rozczłonkowanej linii brzegowej, który jest bardzo charakterystyczny dla Galisji – więcej na ten temat napiszę w innym poście.

cabohome_cangas_ggl1_gaby1_xovesphoto_sonydscrx10iii_sonyrx10iii_rx10iii-300006.jpg!d
(Gaby1 / CC BY 2.0)

8. Faro de Illa Pancha
Przepiękna lokalizacja na malusieńkiej wysepce połączonej mostem z lądem. Od kwietnia 2017 działa tu hotelik, w którym udostępniono odwiedzającym dwa w pełni wyposażone apartamenty – każdy z nich kosztuje poza sezonem 120 EUR i może pomieścić maksymalnie cztery osoby. Marzycie o romantycznym weekendzie we dwoje albo świętowaniu rocznicy w niezapomnianej scenerii? Naprawdę trudno wyobrazić sobie bardziej idealne do tego miejsce. A jeśli uważacie, że zachód i wschód słońca na miniaturowej wysepce u wybrzeży Atlantyku to jeszcze za mało romantyzmu, za dodatkową opłatą możecie zamówić specjalne powitalne usługi jak: płatki róż rozsypane na łóżku, szampan, czekoladki i bukiet dla wybranki serca. Piszę to z premedytacją, bo wiem, że mój mąż będzie czytał. 😉

8900375273_ee195f7095_k
( Tuscasasrurales / CC BY-ND 2.0)

7. Faro de Punta Nariga
To jedna z najnowocześniejszych latarni w Galisji, zbudowana w latach 90 wg projektu znamienitego galisyjskiego architekta César Portela. Kształtem latarnia przypomina dziób statku zwieńczony figurą z brązu dłuta Manolo Coia, w której jedni widzą postać ludzką, a inni mewę podrywającą się do lotu. Roztacza się stąd przepiękny widok na Atlantyk. Jednak Portela i Coia nie byli jedynymi artystami, którzy zostawili tu swój ślad. Okolicę zdobią również skały przepięknie wyrzeźbione przez wiatr i wodę. Na tym przylądku wieje zawsze niezwykle porywisty wiatr od oceanu. Ja miałam wrażenie, że dosłownie zerwie mi głowę z szyi. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczkę.

Punta Nariga
Zdjęcia ze strony caminodosfaros.

6. Faro de Cabo Ortegal
Ten przylądek jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ na całym Półwyspie Iberyjskim. Główną atrakcją jest tu nie sama latarnia a zapierający dech w piersiach krajobraz. W niewielu miejscach w Europie można podziwiać tak poszarpaną linię brzegową jak od Cabo Ortegal do granicy z Portugalią. W pobliżu znajduje się też inne niesamowicie malownicze miejsce – Vixía Herbeira, najwyższy klif w Galisji (613m) i czwarty co do wysokości w Europie.

15777131612_c49d673067_b
(Vicente Villamón / CC BY-SA 2.0)

5. Faros de Mera
Ta latarnia znalazła się wysoko w klasyfikacji ze względu na piękny panoramiczny widok na Atlantyk oraz miasto A Coruña wraz z cyplem nad którym króluje Torre de Hércules – najsłynniejsza z galisyjskich latarni. Latarnia w Merze składa się z dwóch wież stojących osobno. Wokół nich zauważyć można wytyczone ścieżki, które wiją się wśród skał i bujnej atlantyckiej roślinności zapraszając na urzekający spacer.

faros_de_oleiros_e_a_coruc3b1a
(Óscar / CC BY-SA 2.0)

4. Faro de Cabo Vilán
Ta strzelista latarnia położona jest w jednym z najniebezpieczniejszych, ale i najpiękniejszych punktów Costa da Morte. W 1890 r. zatonął tu w czasie sztormu angielski statek Serpent, pozbawiając życia 173 ludzi, którzy spoczywają na cemiterio dos Ingleses (cmentarz Anglików) w pobliżu przylądka. Latarnia na Cabo Vilán została zelektryfikowana jako pierwsza w Galisji pod koniec XIX w., co miało zapewnić większe bezpieczeństwo żeglugi w tym rejonie.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

3. Latarnie na Wyspach Atlantyckich
Osobną kategorię tworzą latarnie położone na galisyjskich wyspach. Wszystkie zasługują na osobną uwagę, ale skoro zestawienie obejmuje tylko dziesięć miejsc, siłą rzeczy musiałam pokazać razem latarnie na Cíes, Ons i Sisargas. Najpiękniejsza jest chyba elegancka latarnia z wyspy Ons. Latarnia z wysp Sisargas jest za to drugą najstarszą na Wybrzeżu Śmierci (najstarsza latarnia na przylądku Fisterra zapaliła się po raz pierwszy zaledwie miesiąc wcześniej), choć została zautomatyzowana jako jedna z ostatnich i aż do 2002 obsługiwana była przez czterech latarników, którzy dyżurowali tu w parach. Latarnie z wysp Cíes wyglądają może najskromniej, ale i tak te malownicze wyspy odwiedza się przede wszystkim dla wspaniałej przyrody i pięknych plaż.

faro_da_illa_de_ons
(Danidvt / CC BY-SA 4.0)

2. Faro de Cabo Fisterra
Jedna z najbardziej mitycznych latarni w Galisji. Owiany mgłą tajemniczości i opisywany w pogańskich, chrześcijańskich i morskich legendach przylądek Fisterra jest drugim po katedrze w Composteli najbardziej popularnym celem turystyki w Galisji. To magiczne miejsce fascynowało i przyciągało ludzi od dawna. Poganie praktykowali tu prawdopodobnie kult słońca, a Rzymianie wierzyli, że przylądek był najbardziej wysuniętym na zachód punktem znanego im świata. Dziś jest to końcowy etap Drogi św. Jakuba. Z powodu występującej tu zimą gęstej mgły zainstalowano w XIX w. dodatkowo ostrzegawczą syrenę zwaną vaca de Fisterra (krowa z Fisterry). Mimo to, nie udało się zapobiec katastrofom jak ta z 1870 r., kiedy życie straciły 482 osoby.

800px-Faro_de_Fisterra,_Galiza_(Spain)
(amaianos / CC BY 2.0)

1. Torre de Hércules
Jedna z najsłynniejszych latarni na świecie zbudowana przez Rzymian na przełomie I i II w.n.e, będąc jedyną rzymską latarnią, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W 2009 r. Torre de Hércules (również zwana Torre de Breogán), została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z latarnią wiąże się wiele ciekawych legend i mam nadzieję opowiedzieć je Wam innym razem na blogu. Z punktu panoramicznego na szczycie otwiera się rozległy widok na ocean, plaże miejskie i ría da Coruña.

1920px-coruc3b1a2c_torre_de_hc3a9rcules2c_galiza
(Xoan Anton / CC BY 2.0)

Latarnie tak bardzo kojarzą się z galisyjskim krajobrazem, że znalazły swoje miejsce w kulturze i sztuce. Kolaż poniżej przedstawia latarenki z ceramiki wykonane przez twórców związanych z Sargadelos. Jeśli więc galisyjskie latarnie przypadły Wam do serca, możecie szukać ich w sklepach firmowych w Galisji lub na stronie internetowej Sargadelos.

latarnie - Sargadelos
Od lewego górnego rogu: latarnia z Ons, Cabo Vilán, Cíes, Cabo Silleiro, Illa Pancha, Fisterra.

Jedna myśl na temat “10 najpiękniejszych latarni w Galisji

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: